SKYDINIS NAMAS

Daugelis namą pasiryžusių statyti žmonių dažnai negali apsispręsti, kokį namo tipą geriausiai pasirinkti. Straipsnių rinkinyje apie namo tipus pasistengsime trumpai apibendrinti namų tipų (mūrinio, karkasinio, rąstinio, klijuoto medžio, skydinio, šiaudinio) pagrindinius (esminius) privalomumus ir trūkumus. 

privalumai:

1. Skydiniams namams užtenka pigesnių pamatų nei vykdant mūrinę statybą, nes namo konstrukcijos lengvesnės.
2. Skydinio namo sienos plonesnės, tad sutaupoma daugiau namo gyvenamojo ploto ir pinigų, o namas vis tiek išlieka labai šiltas (jis įšyla greičiau nei mūrinis namas).
3. Sklype namas sumontuojamas per 3–6 dienas. Prieš tai namo gamyba cechuose užtrunka tik 2–4 savaites.
4. Visi skydinių namų elementai, elektros ir santechnikos ertmės gali būti projektuojami specialia kompiuterine programa, kuri užtikrina gerą ir tikslų montavimą statybos vietoje.
5. Skydinis namas ekspoatavimo metu nesideformuoja („nesėda“), nes sienos cechuose gaminamos horizontalioje padėtyje ir suspaudžiamos presais. Gamyklinės produkcijos kokybė yra daug geresnė.
6. Skydinė statyba nepriklauso nuo oro sąlygų, nes skydai ruošiami uždarose patalpose, o montavimas vyksta iš automobilių transporto – nereikia laikinų patalpų statybvietėje, mediena išvengia drėgmės- nesideformuoja. Sklype nelieka daug atliekų, tai „švari“ statyba.
7. Fasadų ir vidaus apdailai galima naudoti pačias įvairiausias medžiagas.
8. Gerai pastatyti skydiniai namai techniniais parametrais nenusileidžia plytiniams arba iš blokelių pastatytiems namams, o jų statybos trukmė trumpesnė ir kaina žemesnė.

trūkumai:

1. Ribotas atstumas tarp namo tarpatramių, sudėtingiau keisti išplanavimą.
2. Skydiniams namams nerekomenduotini statiškai sudėtingi architektūriniai sprendimai.
2. Inžinerinių komunikacijų name keisti beveik neįmanoma.
4. Šie namai neilgaamžiai (eksploatacija apie 50 metų, vėliau juos reiktų atnaujinti).
6. Skydinį namą būtina apsaugoti nuo graužikų. Tai išsprendžiama gamybos metu taikant papildomas priemones.


KARKASINIS NAMAS

Daugelis namą pasiryžusių statyti žmonių dažnai negali apsispręsti, kokį namo tipą geriausiai pasirinkti. Straipsnių rinkinyje apie namo tipus pasistengsime trumpai apibendrinti namų tipų (mūrinio, karkasinio, rąstinio, klijuoto medžio, skydinio, šiaudinio) pagrindinius (esminius) privalomumus ir trūkumus.

KARKASINIS NAMAS

privalumai:

1. Karkasinis namas – lengvas, tad jam reikia pigesnių pamatų nei vykdant mūrinę statybą (nebent ruošiatės įsirengti rūsį).
2. Dėl karkasinio namo sienos sandaros namas būna netgi šiltesnis nei daugelio kitų konstrukcijų namų. Sienos storis nedidelis, tad sutaupoma namo gyvenamojo ploto ir pinigų namo statybai.
3. Sklype namas sumontuojamas labai greitai – per 4–6 dienas. Prieš tai namo gamyba cechuose užtrunka tik 3–4 savaites.
4. Fasadų išvaizdai pagyvinti galime naudoti pačias įvairiausias medžiagas (medines dailylentes, tinką, plytas).
5. Karkasinius namus lengva remontuoti ir rekonstruoti.

6. Statant karkasinius namus, lengvai galima keisti namų išplanavimą nedidinant sąnaudų ir sąmatos.
7. Karkasiniai namai yra ekologiškesni nei mūriniai, nes atsisakius sienų iš inertinių medžiagų (mūro, betono ir kt.), galima sveikiau gyventi.

 

trūkumai:

1. Šie namai neilgaamžiai (eksploatacija – apie 50 metų, vėliau reiktų juos atnaujinti), tačiau Skandinavijoje yra ir šimtamečių namų, kurie, gerai prižiūrimi, naudojami iki šiol.
2. Karkasinio namo patartina nestatyti lietingu oru, kad nesudrėktų mediena, ir namas po to nesideformuotų.
3. Nusprendus statytis karkasinį namą, negalima jo palikti porai metų pastovėti be langų ir durų, nes jis to neišlaikytų. Tad visas statybos lėšas reiktų suplanuoti iš anksto.

KARKASINIS AR MŪRINIS?

Daugelis namą pasiryžusių statyti žmonių dažnai negali apsispręsti, kokį namo tipą geriausiai pasirinkti. Straipsnių rinkinyje apie namo tipus pasistengsime trumpai apibendrinti namų tipų (mūrinio, karkasinio, rąstinio, klijuoto medžio, skydinio, šiaudinio) pagrindinius (esminius) privalomumus ir trūkumus.

Šį syk trumpai aptarsime bene populiariausio namo tipo Lietuvoje - mūrinio, pagrindinius privalomumus ir trūkumus. 

MŪRINIS NAMAS

privalumai:

1. Mūrinis namas yra tvirtas ir ilgaamžis. Remiantis statybos normatyvais teigiama, kad mūrinio namo gyvavimo amžius yra apie 100 metų, tačiau net iki šių dienų yra išlikusių senovės Graikijos, Romos, Pietų Amerikos mūrinių architektūros paminklų.
2. Tinkamai pastatyti mūriniai namai pasižymi puikia garso ir šilumos izoliacija.
3. Šiam statybos būdui galime pritaikyti ekologiškas medžiagas. Pavyzdžiui, „Fibo“ blokai – tai cemento ir kepto molio kompozicinė medžiaga. Blokelių gamyboje nenaudojami jokie cheminiai priedai ar kiti dirbtiniai papildai, jie neišskiria kenksmingų medžiagų.
4. Mūrinius namus galima rekonstruoti, pritaikant metalines sijas, kolonas ir pan.
5. Statant šiuo būdu, galima įgyvendinti nestandartinius projektus bei jų konstrukcines dalis.
6. Mūrinių namų apdailai galime rinktis daug ką: fasadines plytas, dekoratyvinį tinką, medines dailylentes, pakabinamą fasado apdailą ir kt.
7. Mūriniai namai nepūva, nerūdija, nebijo graužikų. Svarbiausia statant visus statinius laikytis statybinių normų ir nepalikti nereikalingų ar nesandarių tarpų, plyšių.
8. Mūriniai namai pasižymi gerais priešgaisriniais duomenimis.
9. Laikoma, kad mūriniai namai „sėda“ 3 metus, tačiau jei namas tinkamai pastatytas, šis procesas būna minimalus ir geresnis nei rąstinių namų. Taip išvengiama nereikalingų rūpesčių, susijusių su namo plyšių atsiradimo panaikinimu. Galimi tik nežymūs sienų įtrūkimai, kuriuos lengva pašalinti.

 

trūkumai:

1. „Fibo“ blokai nėra tokie atsparūs tiesioginiam gniuždymui, palyginti su silikatiniais „Arco“ blokais. Todėl montuojant nestandartines perdangas ar kitas laikančiąsias konstrukcijas, reikia papildomų gelžbetoninių mazgų ir atramų, o tai turi įtakos namo statybos kainai.
2. Priklausomai nuo namo projekto šis statybos būdas gali būti brangesnis, palyginti su kai kuriais kitais būdais, tačiau tokių namų gyvavimas ilgesnis, jie tvirtesni ir patikimesni.
3. Mūrinis namas jautrus išorinei drėgmei. Ypač reikia atkreipti dėmesį į tinkamą namo apšiltinimą ir laikytis mūrijimo technologijų, kitaip drėgmė skverbsis į plytas, blokelius ir sumažins jų šiluminę varžą. To išvengiama naudojant „Fibo“ blokelius, tuomet mūras drėgmės nesulaiko. Statybos metu į konstrukciją patekęs vanduo yra drenuojamas.

Kitoje dalyje trumpai aptarsime karkasinio namo ypatybes.